Kominek na pellet- czy warto go mieć?

Kominki na pellet są doskonałą opcją dla każdego, kto chciałby móc błyskawicznie uzyskiwać ciepło w pomieszczeniu, a jednocześnie mieć wspaniale wyglądający kominek, który będzie stanowił dopełnienie dekoracji w domu, w pracy lub w innym pomieszczeniu użytkowym.

Co ciekawe, kominki na pellet są wyjątkowo ekonomiczne. Są odpowiednie zarówno do domu, jak i do mieszkania lub biura. Nie ma co ukrywać, że po prostu fajnie mieć kominek. Jego metoda ogrzewania jest tutaj na drugim miejscu. Kominki na pellet są świetną alternatywą dla tradycyjnego kominka. Jego zaleta jest taka, że kominki na pellet szybciej dostarczają ciepło oraz można zaprogramować pracę. Czego można chcieć więcej? Kominki na pellet są wydajne oraz przyjazne dla środowiska.

Nowoczesne, automatyczne kominki na pellet są następnym krokiem w stronę ekologicznego ciepła. Dzięki szeroko rozbudowanemu sterowaniu kominki na pellet kierują pracą w taki sposób, żeby utrzymać na stałym poziomie wyznaczoną przez Ciebie temperaturę. To rozwiązanie w znacznym stopniu ma wpływ na zmniejszenie zużycia pelletu oraz ograniczenie kosztów ogrzewania.

Nowoczesna, przyjazna dla środowiska konstrukcja i bardzo wysoka sprawność sprawiają, że z jednej tony opału pozostaje zaledwie dwa kilogramy popiołu. Natomiast prosta instalacja może być wykorzystywana w wielu miejscach. Na przykład w mieszkaniu, domu jednorodzinnym, biurze, magazynie oraz warsztacie.

Pellet to nowoczesne, ekologiczne oraz naturalne paliwo produkowane z trocin, odpadów drzewnych, słomy, trawy oraz suchych liści. Ta ostatnia opcja nie brzmi szczególnie atrakcyjnie, ale trudno. W porównaniu z węglem oraz drewnem opałowym użytkowanie naszego kominka na pellet na wpływ a zmniejszenie zanieczyszczenia w pomieszczeniach, w których są stosowane. Samo paliwo jest proste w transporcie, przechowywaniu i dozowaniu. Nie ma konieczności otwierania paleniska, żeby uzupełnić opał.

Kominek na pellet-czy warto?

Ogólnie rzecz biorąc kominki są bardzo poszukiwanym elementem dekoracyjnym. Jednak ostatnio zaczyna się to zmieniać, ponieważ coraz częściej stanowią one najważniejsze źródło ogrzewania.

Gdy właśnie zastanawiasz się nad tym, jaki kominek zainstalować w swoim domu albo szukasz alternatywnych sposobów ogrzewania, to z pewnością natknąłeś się na coś takiego jak kominki na pellet.

Pewnie teraz zastanawiasz się, dlaczego miałbyś się decydować właśnie na tego rodzaju kominek?

Pierwszy powód, o którym nie można zapominać to wygoda. Każdy lubi żyć komfortowo, a kominek na pellet Ci to ułatwi.

Większości domów kominek jest tylko ciekawą dekoracją. Niby wszystko pięknie, ale sam musisz przyznać, że nie jest to szczególnie praktycznie. A nawet w ogóle. Ludzie zazwyczaj decydują się na tradycyjny kominek, ponieważ miał on być wspomaganiem dla ogrzewania, mniej kosztowną alternatywą dla pieca węglowego lub gazowego.

Kontynuując tą wspaniałą wizję, to miał w nim każdego wieczoru trzaskać wesoło ogień. I co?

I nie wyszło.

Nie wyszło, bo kominek miał być w wyobraźni wielu osób praktycznie bezobsługowy.

A tu co?

Okazuje się, że tradycyjny kominek wymaga sprzątania pilnowania oraz ogólnie rzecz biorąc poświęcania mu naszego cennego czasu. I znowu ludzkość zaczyna marzyć.

Myśli sobie tak, że gdy kominek mógł pracować tak, jak zautomatyzowany piec w kołowni, to byłoby wspaniale.

Jednak, czy to jest możliwe?

Na szczęście tak!

Kominek może mieć wbudowany sterownik z programatorem. Sam się rozpalać i wygaszać. Sam podtrzymywać zadaną temperaturę. Mieć wbudowany zbiornik na opał oraz sam go sobie dozować w ciągu doby. Odpalać się, gdy jesteśmy w domu.

Jaki kominek oferuje te wszystkie cuda?

Kominek na pellet!

W dodatku zapewnia on czystość. W przeciwieństwie do tak popularnego w naszym kraju węgla, pellet nie zostawia ciemnego pyłu na ścianach oraz na podłodze pomieszczenia, w którym jest użytkowany.

Z uwagi na brak luźnych trocin, nie brudzi tak bardzo wszystkiego wokół jak drewno. Kto rozpalał z kominku drewnem doskonale wie, o czym mówimy. Samo spalanie pelletu jest wyjątkowo wydajne. Z jednej tony zostaje od dwóch do czterech kilogramów popiołu. Czyszczenie kominka jest w ten sposób ograniczone do minimum. Wystarczy raz na tydzień. To doskonała wiadomość, ponieważ nie musisz już rozpalać w kominku za każdym razem, gdy zamarzy Ci się romantyczny wieczór.

Czy już wiesz, że warto kupić kominek na pellet?

Jeżeli tak, to spokojnie możesz czytać dalej, bo z tego wpisu dowiesz się o nich więcej. A nawet dużo, dużo więcej.

Kominek na pellet bez komina- co to takiego?

Pewnie nie wyobrażasz sobie zimowego wieczoru bez przyjemnego ciepełka, jakie daje płonący w palenisku ogień. Są jednak wnętrza, w których pomimo Twoich ogromnych chęci i oraz pomysłów projektanta wnętrz, tradycyjny kominek nie będzie mógł się znaleźć w Twoim mieszkaniu.

Dlaczego?

Wynika to z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690) z późniejszymi zmianami.

Jego § 132 pkt 3 mówi o tym, że: ,, Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane włącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych…” Dalej jest podana ich dokładna kubatura, która nijak się ma do mieszkania w bloku.

Czy kominek powinien pozostać w Twojej sferze marzeń?

Niekoniecznie!

Wystarczy, że kupisz kominek na pellet bez komina.

W nim ciepło jest przejmowane z paleniska przez wymiennik ciepła oraz wydmuchiwane przez piec przez kratkę, która znajduje się nad paleniskiem.

Poszczególne modele kominków na pellet bez komina różnią się mocą i wzornictwem.

Tego rodzaju kominki na pellet są komfortowe, oszczędne i ekologiczne. Są również bezpieczne w eksploatacji.

W dodatku są bezobsługowe, ponieważ kominek na pellet rozpala się za pomocą wbudowanej zapalarki, która dozuje paliwo oraz utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniu. Są też szybkie i proste w montażu.

Kominek na pellet z płaszczem wodnym

Kominki na pellet w wersji hydro. Co to takiego? To urządzenia grzewcze, które są podłączane do już istniejącego systemu hydraulicznego, które ogrzewają wodę w grzejnikach i nie wytwarzają gorącego powietrza.

Kominki na pellet z płaszczem wodnym są chłodniejsze na zewnątrz w porównaniu z innymi piecykami. Wynika to stąd, że są one zaprojektowane w taki sposób, żeby przekazać jak najwięcej ciepła do wody, a nie na pomieszczenie. Odzysk ciepła jest w granicach ponad 90 procent.

Moc kominka na pellet z płaszczem wodnym wskazują dwie wartości. Pierwsza pokazuje całkowitą wytwarzaną moc, a druga pokazuje moc przekazywaną do wody. Zazwyczaj różnica między tymi wartościami to 2-3 kW. Oznacza ciepła, które kominek na pellet przekazuje naturalnie do pomieszczenia, w którym się znajduje.

Z pewnością będziecie mogli zobaczyć, że nie jest to wyjątkowo duża różnica!

Kominek na pellet – opinie

Kominki na pellet są doskonałym rozwiązaniem do miejsc pracy, biur lub innych pomieszczeń, które wymagają ogrzewania. Ich użytkownicy chwalą je za to, że są ekonomiczne i wydajne. Kolejną ich zaletą jest to, że praktycznie nie wytwarzają popiołu. Żeby wytworzyć jeden kilogram popiołu w przypadku pelletu musimy spalić aż 250 kilogramów.

Ranking kominków na pellet

Stworzyliśmy ranking kominków na pellet, żebyś mógł rozeznać się, które godne uwagi propozycje są dostępne na rynku.

Bardzo popularnym modelem kominka na pellet jest Nordica Ketty. To niedrogi i dobrej jakości kominek na pellet. Będzie Twoim doskonałym towarzyszem podczas chłodnych jesiennych oraz zimowych dni. Wesołe płomienie oraz przyjemne ciepło powodują, że wszelkie złe nastroje od razu znikną. Kominek na pellet Nordica Ketty jest odpowiedni do ogrzewania pomieszczeń w rozmiarze do 180 m3.

Jego kolejną bardzo dużą zaletą jest cicha praca. Kominek na pellet sterowany jest przez panel RED, który jest intuicyjnych w obsłudze. Nordica Ketty jest wyposażony w żeliwne drzwiczki oraz palenisko. Materiał ten również doskonale się sprawdza przy wysokich temperaturach. W dodatku ten model ma wyjmowany popielnik. To sprawia, że łatwo możesz zadbać o porządek w jego wnętrzu.

Pozostałe ciekawe modele kominków na pellet, które znalazły się w naszym rankingu to: Piazzetta P963 D, Piazzetta CANAZEI z DGP, Nordica WiFi Glenda, Hitze Voga,

Kominek na pellet z podajnikiem- jakie są jego zalety?

Kominki na pellet z podajnikiem mają ten atut, że ogień w nich widoczny prezentuje się wyjątkowo ładnie. Wyróżniają się tez przepięknym stylem oraz technologią z najwyższej półki. Dzięki nim można aranżować wnętrze praktycznie bez ograniczeń.

Kominki na pellet z podajnikiem posiadają technologię automatycznego rozpalania, podawania i spalania peletu. Paliwo za pomocą podajnika ślimakowego jest dostarczany do paleniska, w którym elektryczna zapalarka wznieca ogień.

Kominek na pellet i drewno- czym się charakteryzuje?

Kominki na pellet i drewno są wyposażone w kompletny sterownik oraz automatyczną przepustnicę. Posiadają również zasobniki opcjonalne o pojemności do 200 kilogramów. W zestawie z takim kominkiem na pellet i drewno, znajdują się: wkład, zasobnik, podajnik, automatyczna przepustnica powietrza, automatyczne czyszczenie paleniska, sterowanie turbiną DGP, komplet czujników, zapalarka, sterownik, termostat pokojowy, programator tygodniowy.

Cena kominków na pellet- jak się obecnie kształtuje?

Najtańsze kominki na pellet zaczynają się już od 2500 zł. Popularny model to Matilde z nadmuchem 4kW. Jest odpowiedni do domków letniskowych, altanek, stróżówek, biur. Ma moc grzewczą min. 2,3 – max. 5,6kW. Sprawność to 86 – 88,5 %. Ogrzewana kubatura to 40 – 100m3.

Natomiast najdroższy kominek na pellet kosztuje ponad 19 000 zł. Jest to Ravelli HRV 200 Touch. Ma automatyczne czyszczenie paleniska oraz podwójną szybę w drzwiczkach.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu Twoja wiedza na temat kominków na pellet znacznie się zwiększyła i będziesz już wiedział, jaki model wybrać.